Прејди на содржината

Битка за границите

Координати: 46°00′N 02°00′E / 46.000° СГШ; 2.000° ИГД / 46.000; 2.000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Битка за границите
Дел од Западен фронт на Прва светска војна

Белгиски трупи, септември 1914 година
Датум 7 август – 6 септември 1914
Место Лорена, француски и белгиски Ардени
46°00′N 02°00′E / 46.000° СГШ; 2.000° ИГД / 46.000; 2.000
Исход Германска победа
Завојувани страни
 Трета Француска Република
 Белгија
Британско Царство
 Германско Царство
Команданти и водачи
Трета Француска Република Жозеф Жофр
Белгија Алберт I
Обединето Кралство на Велика Британија и Северна Ирска Џон Френч
Германско Царство Хелмут фон Молтке
Сила
Трета Француска Република 62 дивизии [1]
Белгија 6 дивизии [1]
Обединето Кралство на Велика Британија и Северна Ирска 6 дивизии [1]
Германско Царство 68 дивизии [1]
Жртви и загуби
Трета Француска Република 329,000 (6 август – 5 септември)
Обединето Кралство на Велика Британија и Северна Ирска 29,597 (август – септември)
206,515 (август)
99,079 (1–10 септември)

Битка за границите се случила на 15 август 1914 година, помеѓу Франција, Германија и Белгија. Германскиот Четврти корпус, који имал 500.000 војници ја преминал границата и навлегол во Франција, создавајќи поволни предуслови за нова офанзива. Четвртиот корпус ја нападнал Белгија и ја окупирал на 25 август 1914 година.[2] Потоа белгијскиот претседател на владата го потпишал Бриселскиит мир со фелдмаршал Хелмут фон Молтке Помладиот. Со тоа Германија ја презела власта во Белгија сè 1918 година. Отпор на сојузничката војска, потпомогната од британските сили го забавила германскиот план за брзо освојување и победа на Западниот фронт, по што уследиле рововски војни сè до крајот на Првата светска војна.

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Zuber 2002, стр. 253.
  2. Doughty, R. A. (2005). Pyrrhic victory: French Strategy and Operations in the Great War. Cambridge, MA: Belknap Press. ISBN 978-0-674-01880-8.