Бистричка Река (Бабуна)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бистричка Река
Река низ Бистрица.jpg
Реката во селото Бистрица
ДржаваМакедонија Македонија
ОпштинаCoat of arms of Čaška Municipality.svg Чашка
СелаБистрица
Слив
Главен изворЈакупица
УстиеБабуна
ТечениеБабунаВардарЕгејско Море

Бистричка Река — река во Македонија, сместена на планината Јакупица.[1] Тече низ селото Бистрица, пред да се влие во реката Бабуна.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Јакупица : Кале (2112 m) - 20 јули 2014“. Макпетрол. конс. 17 јули 2018. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]