Бистра (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Бистра — река на истоимената планина, југоисточно од селото Маврово, притока на Тресонечка Река. Преку сливот на Мала Река и реката Радика припаѓа на Јадранскиот речен слив. Нејзиното течение се наоѓа на територијата на Националниот парк Маврово.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 13. ISBN 978-9989-2117-6-8. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Реките_во_Македонија.pdf?uselang=mk.