Биста (скулптура)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Биста е скулптура од горниот дел на човечкото тело, ги опишува човечката глава и врат, како и дел од градите и рамената. Целата биста најчесто е поставена на мало столбче или плотна. Бистата може да биде направена од разни материјали но најчесто од мермер, глина или бронза.