Биријани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Биријани

Биријани (урду: بریانی‎; хинди: بیریانی) — јадење направено со ориз, месо или зеленчук и индиски зачини. Класичниот рецепт за ова јадење вклучува готвење во тава, додавање зачини и други состојки како зеленчук или месо и ориз. Слични јадења се пилав и паеља. Произлегува од муслиманското население на Индискиот Потконтинент.[1][2] Во денешно време е вообичаено во кујните на Блискиот Исток, Мјанмар, Индонезија, Малезија, Сингапур, Маврициус итн.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Karan, Pratibha (2012). Biryani. Random House India. ISBN 978-8-18400-254-6.
  2. Gahlaut, Kanika (22 март 2015). „Food racism: Biryani to target Muslims?“. DailyO. Посетено на 14 юли 2016. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]