Бирес (Алмерија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Бирес
Координати: 37°01′ СГШ 2°47′ ЗГД / 
Земја  Шпанија
Покраина Андалузија
Провинција Алмерија
Управа
 • Градоначалник Антонио Ебра Лопез
Површина
 • Вкупна 39 км2
Надм. вис. 909 м
Население (2005)
 • Вкупно 126
 • Густина 3,2/км2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Бирес е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Бирес (Алмерија) помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

144

142 138 135 121 121 126

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (шпански) Beires - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía
  • (шпански) Beires - Diputación Provincial de Almería
  • (шпански) Beires - Página diseñada por Raimundo del Rey Maeso