Биргит Акесон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Портрет на Биргит Акесон во Кралската шведска опера, 1950 година
Портрет на Биргит Акесон во Кралската шведска опера, 1950 година

Биргит Акесон (шведски: Anna Ida Birgit Åkesson;24 март 1908 година - 24 март 2001 година) - шведска танчерка и кореограф.

Биографија[уреди | уреди извор]

Биргит Акесон е родена во Малме во 1908 година. Нејзините родители биле градежници Нилс Окесон и Ида Окесон.

Биргит студирала танц во 1929-1931 година[1] во Дрезден, во училиштето на Мери Вигман. Ја импресионирала наставничката со нејзиниот танц, а потоа настапувала неколку години со неа. По Германија, Биргит отишла да студира во Париз. Според неа, таа сакала нешто различно во уметноста, сакала да ги разбере и почувствува можностите на нејзиното тело. Во 1934 година, таа создала своја кореографија и настапила со неа во париската Комедија Франсеза. Сепак, вистинското признание и дошло само во 1951 година, кога настапила со соло танци, а еден танц се одржал во целосна тишина без музика. Овој настап предизвикал задоволство во печатот, и Биргит станала една од најсветлите фигури во европскиот танц.

Во 1950 -тите години. Биргит работела со и Карл Блумдал за да создадат претстави во Кралската опера во Стокхолм. Таа главно создадавала балети, вклучувајќи ги и брилијантните танцови сцени во Анијара Блумдал, по мотиви на Хари Мартинсон „Анијара“ станала авангарда во експресионистичкиот танц. Во 1967 г. Биргит ја напуштила Кралската опера и патувала многу во потрага по себе и по нови идеи. Потрагата на Биргит за длабоката суштина на танцот во Европа не донело ништо и ја довело во Африка. Тука таа собрала колекција на танци и маски од различни африкански земји.

Биргит работела како кореограф многу години и била еден од најдобрите кореографи во Шведска. Во 1996 г. ја добила наградата „Stora priset“ на Шведската академија. Во 1999 г. ја добила титулата почесен доктор по филозофија од Универзитетот во Стокхолм.

Покрај танцот, Биргит била љубител на копаничарството и учествувала на голем број изложби. Некои од нејзините дела се чуваат во Гетебуршкиот музеј.

Биргит Окесон починала во 2001 година во Стокхолм. Во 2008 година, нејзината колекција на танцови маски била донирана и претставена на изложба во 2008 година.

Награди[уреди | уреди извор]

  • 1962 година: Медал Карина Ари
  • 1980: Награда Лекерол
  • 1987: Златен медал на Театарската унија
  • 1998: Награда на Шведска академија
  • 2000: Награда за весник Сидвенскан

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Birgit Åkesson - Uppslagsverk“. Ne.se. Посетено на 2016-11-21.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]