Бираонски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бираонски јазик
Застапен воСоломони
ПодрачјеГвадалканал
Говорници5,900  (1999)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3brr

Бираонскиавстронезиски јазик, дел од групата на југоисточни соломонски јазици. Јазикот го зборуваат околу 5.900 жители на Гвадалканал, Соломони, според податоците од 1999 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]