Бипериден

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бипериден
Biperiden Stereoisomers.png
Biperiden-3D-sticks.png
Систематско (IUPAC)
(1RS,2SR,4RS)-1-(бицикло[2.2.1]хепт-5-ен-2-ил)-1-фенил-3-(пиперидин- 1-ил)пропан-1-ол
Клинички податоци
Заштитени имињаАкинетон, Мендилекс
AHFS/Drugs.commonograph
MedlinePlusa699058
Бременосна
категорија
  • AU: B2
  • US: C (Ризикот не е отфрлен)
Начин на издавање
  • US: само
Начин на
примена
by mouth, IM, IV
Фармакокинетички податоци
Биорасположливост33 ± 5% (by mouth)
Врзување за белковините60%
МетаболизамLiver hydroxylation
Полувреме на елиминација18 to 24 hours
ЕкскрецијаБубрези
Назнака
CAS-број514-65-8 Yes check.svgОк
ATC кодN04AA02
IUPHAR/BPS7128
DrugBankDB00810 Yes check.svgОк
ChemSpider2289 Yes check.svgОк
UNII0FRP6G56LD Yes check.svgОк
KEGGD00779 Yes check.svgОк
ChEBICHEBI:3112 Yes check.svgОк
ChEMBLCHEMBL1101 Yes check.svgОк
Хемиски податоци
ФормулаC21H29NO
Моларна маса311.461 g/mol
  (провери)

Бипериден, е лек кој се користи во третманот на Паркинсонова болест.[1] Не се препорачува при тардивна дискинезија.[2] Се администрира преку уста, интравенска, или интрамускулна инјекција.[1][2]

Несаканите ефекти вклучуваат замаглен вид, сува уста, поспаност, констипација, и конфузија.[1] Не треба да се користи кај луѓе со мегаколон или глауком.[1] Бипериденот спаѓа во групата на антихолинергични лекови.[1]

Бипериденот бил одобрен за медицинска употреба во САД во 1959 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 „Biperiden Hydrochloride“. The American Society of Health-System Pharmacists. Архивирано од изворникот на 21 December 2016. Посетено на 8 December 2016.
  2. 2,0 2,1 WHO Model Formulary 2008 (PDF). World Health Organization. 2009. стр. 243. ISBN 9789241547659. Архивирано од изворникот (PDF) на 13 December 2016. Посетено на 8 December 2016.