Биолуминисценција кај габи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Panelluses stipticus, Мт. Vernon, Висконсин (долга изложеност)
Omphalotus olearius
Omphalotus nidiformis (види погоре), блескав во темница
На факелот беше искористена за да се пополни

Биолуминисценција е појава која се јавува кај некои видови габи, разградувачи на дрво. Сино-зелената светлина се припишува на луцифераза, оксидативен ензим, кој емитува светлина при реакција со луциферин. Широко е прифатено мислењето дека свелината ги привлекува инсектите, со цел распространување на спорите, или како предупредување, како што е случај со впечатливите бои кај некои отровни организми[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Референци[уреди | уреди извор]

  1. „Foxfire:Bioluminescent Fungi“. inamidst.com. конс. 2011-07-18.