Биолошки резерват Атол Рокас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Биолошки резерват Атол дас Рока
Reserva Biológica do Atol das Rocas
ESC large ISS022 ISS022-E-79937k.JPG
Поглед од воздух
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 408: Malformed coordinates value
Координати03°52′S 33°49′W / 3.867° ЈГШ; 33.817° ЗГД / -3.867; -33.817Координати: 03°52′S 33°49′W / 3.867° ЈГШ; 33.817° ЗГД / -3.867; -33.817
Површина36,249 hectares (89,570 acres)
Ознакабиолошки резерват
Создаден(а)5 јуни 1979

Биолошки резерват Атол дас Рокас (португалски: Reserva Biológica do Atol das Rocas) — е биолошки резерват кој се наоѓа во Бразил. Резерватот се наоѓа на Атолот Рокас, атол 144 километри североисточно од бразилскиот брег. Бил создаден во 1979 година за заштита на морските желки и птиците-преселници.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Атол Рокас е 266 километри североисточно од брегот на Натал и единствен атол во југозападниот Атлантски Океан.[1]

Животна средина[уреди | уреди извор]

Годишно паѓа дожд 109 milliметарs (0.358 ст).

Заштита[уреди | уреди извор]

Биолошкиот резерват е „строг природен резерват“ под категорија Ia.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Almeida et al. 2000, стр. 291.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Извори[уреди | уреди извор]

  • Almeida, CE; Marchon-Silva, V V; Ribeiro, R; Serpa-Filho, A; Almeida, JR; Costa, J (May 2000), „Entomological fauna from Reserva Biológica do Atol das Rocas, RN, Brazil: I. Morphospecies composition“, Rev Bras Biol, 60 (2), PMID 10959113
  • Rebio Atol das Rocas (португалски), Chico Mendes Institute for Biodiversity Conservation, Архивирано од изворникот на 2016-04-11, Посетено на 2014-04-25
  • Unidade de Conservação: Reserva Biológica Atol das Rocas (португалски), MMA: Ministério do Meio Ambiente, Посетено на 2016-04-25
  • World Heritage Nomination - IUCN Technical Evaluation Fernando de Noronha Archipelago/Rocas Atoll Tropical Insular Complex (Brazil) (PDF), UNESCO, Посетено на 2016-04-26