Бинтанат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бинтанат
Египетска Кралица-сопруга
Велика кралска сопруга
Дама на Двете земји
Љубовница на Горен и Долен Египет, итн.
Bintanath-portrait.jpg
Бинтанат
Почивалиште
СопружникРамзес II
Меренптах? (можно)
ДецаЌерка чие име не е познато
ТаткоРамзес II
МајкаИсенофрет
ВероисповедСтатоегипетска религија

Бинтанат (или Бентанат) била првородена ќерка, а подоцна и Велика кралска сопруга на египетскиот фараон Рамзес II.[1]

Семејство[уреди | уреди извор]

Бинтанат најверојатно е родена за време на владеењето на нејзиниот дедо Сети I. Нејзината мајка била Исетнофрет, една од двете најистакнати жени на Рамзес II. Нејзиното име е семитско, што значи ќерка на Анат, а се однесува на канаанската божица Анат. Имала најмалку тројца браќа, Рамзес, Хаемвасет и Мернептах и една сестра која по нивната мајка го добила името Исетнофрет.[1]

Бинтанат имала ќерка која се појавува на сликите во нејзиниот гроб во Долината на кралиците. Таму е неименувана, но според Џојс Тајлдесли е можно и нејзиното име да било Бинтанат и се омажила за следниот фараон Мернептах. Според Тилдесли, статуата на Мернептах во Луксор ја споменува „Големата кралска сопруга Бинтанат“, која е, евентуално, оваа ќерка, бидејќи е малку веројатно дека постариот Бинтанат се оженил со Мернептах кога и двајцата имале повеќе од шеесет години. Сепак, сосема е можно Бинтанат никогаш да не се омажила за Меренптах и да ја користела титулата „Голема кралска жена“ само затоа што имала право на тоа поради првиот брак.[2]

Смрт и погреб[уреди | уреди извор]

И покрај тоа што била прва ќерка на Рамзес, таа всушност била едно од ретките деца кои го надживеале својот долговечен татко. Таа била прикажана на статуата узурпирана од Меренптах.[1] Таа починала за време на владеењето на нејзиниот брат Мернептах и била погребана во гробницата QV71 во Долината на Кралевите.

Кралицата Бинтанат пред бог, а нејзината ќерка пред божицата Нефтис во QV71. (Цртеж според сцената снимена од Лепсиј).

Гробницата е опишана од Лепсиј (број 4). Името на Бинтанат е дадено со малку поинакви правопис во гробницата.[3] Бинтанат е прикажана пред Озирис и Нефтис. И двата бога велат: „Јас ти давам место за смирување во земјата на правдата“. Кралицата Бинтанат е насликана со нејзината ќерка, која не е именувана. Саркофагот на Бинтанат подоцна бил узурпиран од еден маж.[4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Dodson, Aidan and Hilton, Dyan. The Complete Royal Families of Ancient Egypt. Thames & Hudson. 2004. ISBN 0-500-05128-3, стр.170
  2. Tyldesley, Joyce. Ramesses: Egypt's Greatest Pharaoh. Penguin. 2001. ISBN 0-14-028097-9
  3. Lepsius, Denkmahler University of Halle Website [{{{1}}} Архивирано] на {{{2}}}.
  4. Kitchen, K.A., Ramesside Inscriptions, Translated & Annotated, Translations, Volume II, Blackwell Publishers, 1996

Надворешни врски[уреди | уреди извор]