Бине

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бине
Дел во Остервик
Бине is located in Германија
Бине
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Град Остервик
Основни податоци
Површина 11 км2
Надм. височина 135 м
Население 558  (31 декември 2006)
 - Густина 51 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 38835
Повик. бр. 039421
Портал www.osterwieck-fallstein.de
Местоположбата на Бине во рамките на округот Харц
Местоположбата на Бине во рамките на округот Харц
Координати 51°59′0″N 10°38′0″E / 51.98333° N; 10.63333° E / 51.98333; 10.63333Координати: 51°59′0″N 10°38′0″E / 51.98333° N; 10.63333° E / 51.98333; 10.63333

Бине (германски: Bühne) — село и поранешна општина во округот Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Остервик.