Бингол (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бинѓол
Bingöl
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Бинѓол во Турција
Местоположба на покраината Бинѓол во Турција
Земја Турција
Регион Анадолија
Површина
 • Total 8.125 km2 (3.137 sq mi)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total 255.170
 • Густина 31,000/km2 (81,000/sq mi)
Повик. бр. 0426
Рег. таб. 12

Бинѓол (турски: Bingöl) е покраина во источна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Бинѓол. Покраината има 245 243 жители (2006) и површина од 8 125 км². Разделена е на 8 општини.

Наводи[уреди | уреди извор]