Бил Нај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бил Нај
2011 Bill Nye by US Navy cropped to collar.jpg
Нај на 10 април, 2007.
Роден Вилијам Сенфорд Нај
27 ноември 1955
Вашингтон, САД
Живеалиште Лос Анџелес, Калифронија, САД
Националност Американец
Полиња Машински инженер
Установи Боинг
Универзитет Корнел
Планетарно друштво
Образование Универзитет Корнел (Диплома по наука)
Познат по Bill Nye the Science Guy (македонски: Научникот Бил)
Потпис

Вилијам Сенфорд „Бил“ Нај (роден 27 ноември, 1955), познат по прекарот Научникот Бил (англиски: Bill Nye the Science Guy) — американски научник, комичар, водител, актер, писател, и поранешен машински инженер, најпознат како водител на емисијата за деца на Дизни и Пи-Би-Ес Bill Nye the Science Guy (1993–98) како и по многуте гостувања во различни емисии како научен едукатор.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]