Билјана Ангеловска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Билјана Ангеловска
Роден(а)1962
Скопје, Македонија
Починал(а)2007
Скопје, Македонија
НационалностМакедонка
Познат(а) попоезија

Билјана Ангеловска (Скопје, 1962 - Скопје, 2007) — македонски поет.[1]

Книжевно творештво[уреди | уреди извор]

Билјана Ангеловска е автор на поетската книга[1]:

  • Мермер и епидерма
  • Гуштер на дорски столб

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Современа македонска поезија. НИД „Микена“ - Битола. 2008. стр. 587. ISBN 978-9989-55-155-0. Укажано повеќе од еден |pages= и |page= (help)