Билцингслебен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Билцингслебен
Место во Кинделбрик
Селската црква
Селската црква
Грб на Билцингслебен
Билцингслебен is located in Германија
Билцингслебен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Земерда
Општ. заед. Кинделбрик
Општина Кинделбрик
Основни податоци
Површина 16,85 км2
Надм. височина 150 м
Население 669  (31 декември 2017)
 - Густина 40 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SÖM
Пошт. бр. 06578
Повик. бр. 036375
Портал www.bilzingsleben.de
Координати 51°16′52″N 11°4′7″E / 51.28111° СГШ; 11.06861° ИГД / 51.28111; 11.06861Координати: 51°16′52″N 11°4′7″E / 51.28111° СГШ; 11.06861° ИГД / 51.28111; 11.06861

Билцингслебен (германски: Bilzingsleben) — село и поранешна општина во округот Земерда, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

На работ од местото тече реката Випер, притока на Унштрут.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Билцингслебен се граничи со Фремштет, Канавурф и Кинделбрик во округот Земерда, како и градот Бад Франкенхаузен, Кифхојзерланд, Обербеза и Олдислебен во округот Кифхојзер.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]