Билтховен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Билтховен
Село
Поглед на улица во Билтховен
Поглед на улица во Билтховен
Местоположба на Билтховен
Билтховен во општината Де Билт
Билтховен во општината Де Билт
ЗемјаХоландија
ПокраинаУтрехт
ОпштинаДе Билт
Население (1 January 2006)21,984

Билтховен (52°8′N 5°12′E / 52.133° СГШ; 5.200° ИГД / 52.133; 5.200) е село во холандската прокраина Утрехт. Тоа е дел од општина Де Билт. Во Билтховен има железничка станица за врски со градовите Утрехт, Амерсфорт и Барн. Тоа е дом на Холандскиот Националниот Институт за Јавно Здравство и животна Средина, RIVM; и на Union Mundial pro Interlingua, UMI, кој ги промовира на меѓународно ниво.

Статистички областa "Билтховен", кој исто така може да го вклучува и околното село, има население од околу 17560 жители.

Историја[уреди | уреди извор]

Историјата на градот датира од 20 август 1843 година, денот кога железничката пруга помеѓу Утрехт-Амерсфорт започнала да функционира. Станицата е поставена на раскрсницата на патеката со Сустдајквех. На почетокот холандските железници не планирале станицата да биде поставена на ова место.

Околу 1900 година, првите вили се појавиле во кругот на нова станица. Возниот сообраќај кон и од новата станица, се зголемил значително во исто време: во 1902 година, можело да се користи возот во двете насоки 52 пати на ден. Како резултат на тоа, железничката врска со градот, и фактот дека земјата во близина била релативно евтина, бројот на вилите продолжил да расте брзо.

Во тоа време името на градот  сè уште бил Билт-станица, но бидејќи таа веќе не била само една станица, името било сменето во текот на состанокот на Советот на 23 мај 1917 година. Неколку имиња биле презентирани, меѓу кои Билт-Баитен, Билтвајк и Лејен. На крајот било избрано името Билтше Даунен. Сепак, ова име не било прифатено од страна на холандските железници. За оваа причина, на 11 октомври 1917, на наредниот состанок на Советот бил посветен на именување на селото. На тој состанок на Советот, било дискутурано за неколку имиња, како што се Лејенховен, Билт-Хох и Билтхоф. Мнозинството на Советот на крајот се согласило за името на Билтховен (која е множина од Билтхов), кој бил предложен од страна на член на Советот.

Значајни настани[уреди | уреди извор]

Три меѓународниот мировни групи биле основани во Билтховен во периодот на првата Светска Војна:  Меѓународната Заедница на Помирување во 1919 година, Меѓународна граѓанска услуга во 1920 година и " Меѓународна против војна во 1921 година. Основањето на сите три групи се одржала во домот на Кес и Бети Бук.

Сообраќај[уреди | уреди извор]

  • Билтховен железничка станица

Наводи[уреди | уреди извор]