Били Рил

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Вилијам Џозеф Рил (англиски: William Joseph Rhiel, 16 август 1900 – 16 август 1946) бил втор и трет играч во бејзбол, во Супер Лиг, кој играл четири сезони со Бруклин Робинс, Бостон Брејвс и Детроит Тигрс кон крајот на 1920-тите и почетокот на 1930-тите.[1]

Раните години[уреди | уреди извор]

Рил бил роден во Јангстаун, Охајо, од Вилијам Џ. И Марија Лиден Рил.[2] Тој учел во локалните училишта, вклучувајќи ги и основното училиште и средното училиште Рајен. Рил добил рано признание како играч за полу-професионален фудбалски тим поврзан со црквата Ст. Едвард, во Јангстаун. По завршувањето на колеџот "Њубери" во Јужна Каролина, каде што бил фудбалска ѕвезда, Рил се приклучил на тимот за земјоделство во Атланта, каде што ја презел позицијата на втор играч со низа.

Професионална кариера[уреди | уреди извор]

Рил го направил своето професионално деби со Бруклин Робинс на 20 април 1929 година. Во јули истата година, Њујорк тајмс објавил дека Рил го добил домашниот натпревар од седмиот натпревар со Питсбургските пирати, што им дало победа на Робинс од 10 до 7.[3] Следната година се преселил во Бостон Брејвс. Рил, исто така, играл со Портланд, Орегон, во крајбрежната лига, и Монтреал, во меѓународната лига . Тој ги поминал последните две сезони со Детроит и ја одиграл својата последна голема лигашка игра на 9 јули 1933 година. Тој кратко играл за мала лига Толедо, пред да ја заврши својата професионална кариера во бејзбол.

Подоцнежни години[уреди | уреди извор]

По завршувањето на кариерата како играч на бејзбој, Рил се вратил во Охајо, каде што се доселил во градот Ворен . Таму тој работел 10 години како директор на Јуниорската бејзбол-лига на американската легија и менаџер на тимот за бејзбол на Ворен. Тој, исто така, управувал со VFW Canteen во Ворен, позиција што ја држел 10 години, до неговата смрт.

Рил претрпел фатален срцев удар во домот на неговата сестра во 1946 година. Неговиот погреб се одржал во црквата Св. Брендан, во Јангстаун.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Player Page“. Baseball Reference. Посетено на 2007-11-10.
  2. „William J. Rhiel Dies, Was Grid, Diamond Star“. The Youngstown Vindicator. August 17, 1946. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
  3. „Rhiel's Homer Wins for Robins“. The New York Times. July 24, 1929. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)