Бикол (регион)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Бикол Регион)
Прејди на: содржини, барај
Регион V
Бикол
Карта на Филипините со локација на Регион VБикол
Регионален центар Легаспи Сити, Албај
Население 4.674.855
– Густина 265,1 на km²
Површина 17.632,5 km²
Адмн. поделба
Провинции 6
Градови 7
Општини 107
Барангаи 3.471
Конг. дистрикти 14
Јазици Бикол, Албајано, Масбатењо, Ринконада, Пандан Бикол, Тагалог

Бикол Регионот или Биколандија е еден од 17-те региони на Филипините. Сместен е на Биколскиот полуостров којсе наоѓа на југоисточниот дел на островот Лузон и некои други помали острови. Главен административен центар е градот Легаспи Сити.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Бикол е составен од 6 провинции и 7 градови.

Провинција Главен град Население
(2000)
Површина
(km²)
Густина
(на km²)
Албај Легаспи Сити 1.090.907 2.552,6 427,4
Северен Камаринес Дает 458.840 2.112,5 217,2
Јужен Камаринес Пили 1.551.549 5.266,8 294,6
Катандуанес Вирак 215.356 1.511,5 142,5
Масбате Масбате Сити 707.668 4.047,7 174,8
Сорсогон Сорсогон Сити 650.535 2.141,4 303,8
Политичка карта на Бикол Регионот

Поврзано[уреди | уреди извор]Региони на Филипините
Лузон : I : Илокос · II : Кагајанска Долина · III : Централен Лузон · IV-A : КАЛАБАРЗОН · IV-B : МИМАРОПА · V : Бикол · Кордилјера · Метро Манила
Висаи : VI : Западни Висаи · VII : Централни Висаи · VIII : Источни Висаи
Минданао : IX : Полуостров Замбоанга · X : Северен Минданао · XI : Давао · XII : СОККСКСАРХЕН · XIII : Карага · АРММ