Бизмаркови Планини

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бизмаркови Планини
Бизмарковите Планини на папуанска страна (источно од границата)
Највисока точка
ВрвВилхелм
Надм. височина4509 м
Географија
ЗемјиПапуа Нова Гвинеја
ПокраиниЗападна Планинска, Маданг и Чимбу
Координати5°48′S 145°02′E / 5.800° ЈГШ; 145.033° ИГД / -5.800; 145.033

Бизмаркови Планинипланински венец во Западната Покраина на Папуа Нова Гвинеја.[1][2] Наречен е во чест на првиот германски канцелар, Ото фон Бизмарк. Од 1880-тите до 1914 г. овој дел од островот бил германска колонија.

Највисока точка е планината Вилхелм со 4.509 м. Во пределите над 3.400 м пределите се планински со тундра, и покрај тропската клима во земјата. Од венецот извира реката Раму.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Bismarck Range: Papua New Guinea National Geospatial-Intelligence Agency, Bethesda, MD, USA
  2. Bismarck Range

Надворешни врски[уреди | уреди извор]