Бизмак Бијомбо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бизмак Бијомбо
Бијомбо во дресот на Хорнетс во октомври 2014
број 11 – Орландо Меџик
Центар
Лични информации
Роден на28 август 1992(1992-08-28)(31 г.)
Лубумбаши, ДР Конго
НационалностКонгоанец
Височина6 ст 9 ин (2.06 м)
Тежина255 lb (116 kg)
Информации за кариера
НБА драфт2011 / Круг: 1 / Избор: 7-ми вкупно
Одбран од Сакраменто Кингс
Професионална кариера2009–сѐ уште
ЛигаНБА
Историја на кариера
2009Фуенлабрада-Хетафе-Мадрид
2009–2011КК Илескас
2011КК Фуенлабрада
2011–2015Шарлот Хорнетс
2015–2016Торонто Репторс
2016–сè уштеОрландо Меџик
Статистика на NBA.com

Бизмак Бијомбо (28 август 1992 во Лубумбаши) — конгоански професионален кошаркар кој мастапува за екипата Орландо Меџик во НБА. Бил избран како 11. избор на драфтот во 2011 година од страна на Сакраменто Кингс и веднаш бил разменет во екипата на Шарлот Бобкетс.[1] Во Шарлот останал четири сезони, и поради потпросечните настапи не му бил продолжен договорот.[2]

Во јули 2015 Бијомбо потшишал двегодишен договор со екипата на Торонто Репторс вреден 5,7 милиони долари.[3] Во Торонто настапувал како резерва на Јонас Валанчјунас, но додека Валанчјунас бил повреден Бијомбо бил дел од почетната петорка. На крајот од сезоната 2015–16 Бијомбо ја искористил можноста од договорот да стане слободен агент, по што потшишал четиригодишен договор со Орландо Меџик вреден 72 милиони долари.[4]

НБА статистика[уреди | уреди извор]

Регуларен дел[уреди | уреди извор]

Година Екипа ОН СН МПН ПШИ 3П% СФ% СкПН АсПН УТПН БлПН ППН
2011–12 Шарлот 63 41 23.1 .464 .000 .483 5.8 .4 .3 1.8 5.2
2012–13 Шарлот 80 65 27.3 .451 .000 .521 7.3 .4 .4 1.8 4.8
2013–14 Шарлот 77 9 13.9 .611 .000 .517 4.8 .1 .1 1.1 2.9
2014–15 Шарлот 64 21 19.4 .543 .000 .583 6.4 .3 .3 1.5 4.8
2015–16 Торонто 82 22 22.0 .542 .000 .628 8.0 .4 .2 1.6 5.5
2016–17 Орландо 81 27 22.1 .526 .000 .534 7.0 .9 .3 1.1 6.0
Просек 447 185 21.4 .511 .000 .553 6.6 .4 .3 1.5 4.9

Разигрување[уреди | уреди извор]

Година Екипа ОН СН МПН ПШИ 3П% СФ% СкПН АсПН УТПН БлПН ППН
2014 Шарлот 3 1 16.0 .600 .000 .333 3.7 .3 .0 .7 2.7
2016 Торонто 20 10 25.3 .580 .000 .597 9.4 .4 .4 1.4 6.2
Просек 23 11 24.0 .581 .000 .577 8.6 .4 .2 1.3 5.7

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Bobcats Select Walker, Acquire Biyombo and Maggette“. NBA.com. 2011-06-23. Посетено на 2016-05-12.
  2. „Hornets don't extend qualifying offer to Bismack Biyombo“. ESPN.com. 2015-06-29. Посетено на 2016-05-11.
  3. „Raptors Sign Bismack Biyombo“. NBA.com. 2015-07-18. Посетено на 2016-05-12.
  4. „Magic Sign Bismack Biyombo“. NBA.com. July 7, 2016. Посетено на July 7, 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]