Биг Бен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Биг Бен
Big Ben
Биг Бен
Карта
Општи податоци
ГрадВестминстер, Лондон
ЗемјаАнглија, Велика Британија

Биг Бен — саат-кула што се наоѓа во Лондон како дел од архитектурата на Вестминстерскиот дворец[1]. Оваа кула уште се нарекува и Кулата на Св. Стефан а на англиски јазик е позната како Big Ben, Clock Tower, Palace of Westminster или St. Stephen's Tower. Овој објект е висок 93 м. Со тежина од околу 13 тони. Во 2012 г. кулата го добила името „Елизабетина кула“ во чест на дијамантскиот јубилеј на кралицата Елизабета II.

Биг Бен е најголемата камбана ако се споредат другите механизми што се состојат од часовници. Долго време овој часовник бил сметан за најголемиот во светот.

Биг Бен бил изградена во 1858 година, а часовникот бил пуштен во употреба на 7 септември 1859 година. На часовникот се наоѓа натпис на латински, кој гласи: Domine salvam fac Reginam nostram Victoriam Primam, кој во превод значи "Боже, чувај ја нашата кралица Викторија I!".


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „The Story of Big Ben“. Whitechapel Bell Foundry. Посетено на 2008-10-19.