Бигсе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Biggesee Dam
ДржаваGermany
ЛокацијаSauerland, Olpe
Координати51°06′37″N 07°53′45″E / 51.11028° N; 7.89583° E / 51.11028; 7.89583Координати: 51°06′37″N 07°53′45″E / 51.11028° N; 7.89583° E / 51.11028; 7.89583
Започнато градење1956
Брана и проточни канали
Капацитет на
проточниот канал
347 m³/s

Бигсе или Биге Резервоар ( германски: Biggetalsperre ) — резервоар во Германија . Се наоѓа во јужниот дел на Сауерленд помеѓу Олпе и Аттендорн .

Цел[уреди | уреди извор]

Езерото служи за регулирање на реките Рур и Лен, како и обезбедување вода за Рургебие . Се хранат од Биг, притока на Лен.

Езерото служи првенствено за чување вода за Рур со цел да се одржи истото ниво на вода во Рур. Езерото може да ги пренесе преку реките Биг и Лен, до 40% од вкупната вода што ја снабдуваат сите акумулации во речниот систем на Рур. Хидроелектричната централа годишно произведува околу 24 милиони kWh електрична енергија . Моќта на трите големи и една мала Френсис турбини изнесува 17,52   MW. Сопственикот на езерото е Рурверб.

Заедно со Листерталспере, Бигсе формира голем резервоарски систем. Поранешниот самостоен Листерталспере веднаш се придружува на Биггеси.

Во средината на самиот Бигџие е околу 30 хектари Гилбергинсел, кој, заедно со соседните езера област, формира природен резерват .

Изградба на браната Бигге[уреди | уреди извор]

Во 1956 година, Ландтаг (парламентот) од Северна Рајна-Вестфалија донесе закон за финансирање на браната Бигџ.

На 1 август 1956 година Законот за браната Бигџ влезе во сила. Според тоа, секоја општина била обврзана да извлече 1,2 пфини од секој потрошувач на вода за секоја површина на вода што ја користеле - таканаречениот "Биггепенниг" - кој одел кон финансирање на изградбата на браната Бигге.

Изградбата на браната започна во 1956 година и беше завршена во 1965 година, иако планирањето може да се каже дека доживува уште во 1938 година. Листертларперот, кој датира од 1912 година, стана рака на новиот резервоар. Целиот систем опфаќа волумен на вода од 172   милиони м³, од кои Биггеси има 150 милиони и Листаерсперпере 22   милиони евра. Затоа, системот Бигсе е петти најголем резервоар во Германија во однос на капацитетот. Областа на сливот на двете езера опфаќа површина од 289 километри квадратни . Самите езера имаат површина од 8.76 километри квадратни со должина од околу 20 километри. . Најдлабоката точка на Бигсе е кога водата е на планираното ниво е околу 52 метри. .

Околу 2550 луѓе мораа повторно да се населат во новоизградените области на Ној-Листернол, Сондерн-Ханемикке и Ајххаген. Новата конструкција вклучуваше 4.4 километри на Бундесстрае, 14.8 километри од Ландстрах , 18.2 километри на локалните патишта и 31 километар на велосипедски патеки, со што вкупно 68.4 километри квадратни на нови патишта и патишта. Исто така, "железницата" Бигџ долина "исто така била распоредена во регионот на езерото. За изградба на овие нови сообраќајни патишта потребни се осум големи мостови и 24 помали.

Туризам[уреди | уреди извор]

Skywalk Biggeblick

Со текот на годините, езерата стана туристички магнет. Освен можностите за спортови на вода (едрење, сурфање, веслање, кајакарство, риболов и нуркање), во моментов се наоѓаат два патнички брода. Претходно имало четири - три на главното езеро и каналски брод на горниот резервоар. Постојат две официјални подрачја за нуркање, Веустe и Крагхамер Сател, како и училиште за нуркање во кампувачкиот дел на "Sonderner Kopf". Дополнително, постојат бројни циклусни и пешачки патеки околу езерото и неговата околина. Овие се особено користени во текот на летото. Многу од туристите ги преместуваат своите простории околу различни кампувања по должината на езерото. Биг Биг му припаѓа на Трагата за индустриско наследство, и навистина на Темата Пат 12: Рур - минато и сегашно .

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Железнички и автобус[уреди | уреди извор]

Биггеси лежи на единствената линија Бигџ долина железница ( КБС <span typeof="mw:Entity" id="mwPQ"> </span> 442 ), на кој Биггеси-Експрес (РБ <span typeof="mw:Entity" id="mwPw"> </span> 92) патува час од Олпе, запирајќи неколкупати во близина на крајбрежјето, а кон Финентроп со врска со Рур-Сиг-Експрес (РЕ <span typeof="mw:Entity" id="mwQg"> </span> 16) . Во Сондерн постои езерска станица која овозможува директен пренос од воз за патнички брод . Ова е единствената езерска станица во Северна Рајна-Вестфалија.

Два моста на повеќе нивоа над два гранки на езерото создаваат дистинктивна архитектура. Железничката линија работи на пониско ниво, со патот погоре. Двата моста се наоѓаат околу 1 и 1.5   Километри (околу 1   mi.) источно од Листерал-Стаумер.

.

Патувања[уреди | уреди извор]

Можеш да патуваш на Бигџие. Од април до крајот на октомври, два брода на Личенсхиффахт Бигеџиеј го ставаат езерото. Патувањето трае околу. 2 часа. Има пет етапи на слетување.

Циклус песни[уреди | уреди извор]

Постои голема циклусна песна мрежа околу Биггеси и Листаерперсфере.

Одење правци[уреди | уреди извор]

Постојат различни обележани патеки околу езерата, IVV -врски во Олпе.