Биголи

Од Википедија — слободната енциклопедија

 

Биголи
ВидПаста
Земја на потеклоИталија
Регион или државаВенето
Главни состојкиПолно пченично брашно
ВаријантиПици
Cookbook: Биголи на Викикниги 

Биголи е екструдирана тестенина во форма на долга и густа нишка. Првично биголите се правеле со брашно од хељда, но сега почесто се прават со интегрално пченично брашно, а понекогаш вклучуваат и јајца од патки. Подготовката потоа се екструдира низ биголаро, од каде тестенините го добиваат своето име.[1]

Биголи е термин кој се користи во Венето; сличен вид тестенини наречени пици се произведува во Тоскана.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Постојат различни верзии за потеклото на биголите. Единствено се согласуваат дека потекнуваат од сегашниот регион Венето. Според една теорија, неговото потекло датира од 14 век за време на Венецијанските турски војни. Откако Турците потопиле бројни венецијански бродови натоварени со брашно, преостанатото брашно било помешано со обично пченично брашно. Новата смеса се користела за тесто, формирана во големо шпагето и наречено биголо.

Во 1604 година, производителот на тестенини од Падова по име Бартоломио Веронезе, познат како Абонданца, патентирал преса за правење биголи. Ова бил вистински триумф на биголите.[2]

Според друга верзија, биголите се резултат на понатамошниот развој на еден вид тестенини што веќе биле широко распространети во североисточна Италија. За прв пат се споменуваат како биголи во 15 век на дворот на епископот од Ераклеја.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Hildebrand, Caz (2011). Géométrie de la pasta. Kenedy, Jacob., Salsa, Patrice. Paris: Marabout. стр. 28 & 198. ISBN 9782501072441. OCLC 762599005.
  2. „Come nascono I BIGOI - bigoialtorcio.it“. www.bigoialtorcio.it. Посетено на 2022-06-16.
  3. Le paste d’Italia (= Le guide de L’Espresso.) S. 178.
  • Hyman, Clarissa (2006-09-02). „Spaghetti con tutti . . . . . . and linguine, rigatoni, bucatini and the rest. Clarissa Hyman gorges herself on an Umbrian outbreak of pastamania“. Financial Times; London. Financial Times Ltd.
  • Gianotti, Peter M. (2006-07-19). „Fresh seafood with an Italian accent“. Knight-Ridder/Tribune Business News. Newsday Inc.