Прејди на содржината

Библиотека „Трифун Димиќ”

Од Википедија — слободната енциклопедија
Библиотека „Трифун Димиќ”
Библиотека „Трифун Димић”
Карта
ЗемјаСрбија
Типјавна библиотека
Основана2010
МестоПрва улица бр. 15, Нови Сад
Огранок наГрадска библиотека во Нови Сад
Службена страницаgbns.rs/ogranci/grad/trifun-dimic
Карта


Библиотеката „Трифун Димиќ“ ― огранок на Градската библиотека во Нови Сад. Била основана во мај 2010 година како „прва ромска библиотека на Балканот“.[1] Се наоѓа во новосадската населба Шангај на Првата улица бр. 15. Името го носи по големиот ромолог, преведувач и писател Трифун Димиќ.[2]

За библиотеката[уреди | уреди извор]

Библиотеката се простира на 150 м2. Има две простории: библиотека и читална со седум маси и 40 столчиња. Во библиотечниот фонд има 6.550 публикации. Меѓу книгите на српски јазик, има мал број публикации на унгарски и англиски јазик. Книгата објавена на ромски јазик е во 349 примероци. Подружницата на библиотеката „Трифун Димиќ“ има сметач и интернет.[1]

Бројот на корисници кои се запишани во библиотеката е околу 400, меѓу кои пред се има основци, но и ученици Роми кои го користат книжниот фонд на ромски јазик, потоа претставници од невладиниот сектор, како и полнолетни граѓани.[2]

Библиотечни активности и проекти[уреди | уреди извор]

Покрај својата основна дејност, оваа библиотека организирала и бесплатна работилница „Вклучи сметач и научи“, како и бесплатен курс по англиски јазик.[3]

Огранокот е многу специфичен, бидејќи се занимава со инклузивна работа. Нагласокот е ставен на активностите и проектите:

  • функционална писменост на деца и возрасни;
  • помош во процесот на усвојување хигиенски навики;
  • домашна работа;
  • помош во учењето на обука за работа на возрасни (проектот Преплетувања им овозможил на Ромките да направат чекор поблиску до независноста и самовработувањето со совладување на вештината на ткаење).[1]

Во соработка со наставниот кадар на основното училиште во населбата Шангај, организирани биле различни активности во насока на образование на децата, како што се претставување на ромските автори, и доближување на ромската книжевност до децата.[4]

Децата учествуваат на работилници на теми: книжевност, улогата на формалното и неформалното образование, добро однесување, насилство во училиште и семејство, професионална ориентација, хигиена на телото и просторот за живеење, заштита на животната средина, однесувањето на децата во сообраќајот, односот на децата кон возрасните, правилна исхрана и друго. Посебно внимание се посветува на борбата против дискриминацијата и насилството врз жените и во семејството.[1]

Благодарение на дарувањата, библиотеката на децата им дели по 25 оброци секој ден. За некои од децата тоа е единствениот зготвен оброк во текот на денот.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 "ТРИФУН ДИМИЋ" (Шангај)“. gbns.rs. Посетено на 3 април 2022.
  2. 2,0 2,1 „Младе читалачке генерације долазе по знање и загрљај“. dnevnik.rs. Посетено на 3 април 2022.
  3. „U Šangaju otvorena prva romska biblioteka u Srbiji“. danas.rs. Посетено на 3 април 2022.
  4. „Због библиотекарке Драгане, деца у Шангају воле књигу“. dnevnik.rs. Посетено на 3 април 2022.
  5. „I biblioteka i drugi dom“. rts.rs. Посетено на 3 април 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]