Беја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Беја
Beja
општина
Castelo de Beja 2 (cropped).JPG
Beja Nostra Senora de Conceiçao.JPGCastelo de Beja - Muralha interior (cropped).jpg
Beja Torre de Menagem.jpgPraça da Republica, Beja (1) (cropped).jpgBeja-37-1-stmaria-feira (cropped).jpg
Местоположба на Беја во Португалија
Знаме на БејаГрб на Беја
LocalBeja.svg
Координати: 38°02′N 07°53′W / 38.033° СГШ; 7.883° ЗГД / 38.033; -7.883Координати: 38°02′N 07°53′W / 38.033° СГШ; 7.883° ЗГД / 38.033; -7.883
Земја Португалија
ОбластАлентехо
Меѓуопшт. заедницаБаиксо Алентехо
ОкругБеја
Околии11
Управа
 • ПретседателПауло Арсенио
Површина
 • Вкупна1.146,44 км2 (44,264 ми2)
Население (2021)
 • Вкупно33.401
 • Густина0,29/км2 (0,75/ми2)
Часовен појасWET/WEST (UTC+0/+1)
Пошт. бр.7800
Светец-заштитникСисенандо
Мреж. местоhttp://www.cm-beja.pt/

Беја (португалски: Beja) — град и општина во регионот Алентехо, Португалија. Населението во 2021 година изнесувало 33.401 жители, на површина од 1.146,44 км2. Градот имал население од 21.658 жители во 2001 година.

Општината е главен град на округот Беја. Општинскиот празник е Вознесение. Португалските воздухопловни сили имаат воздушна база во областа – Воздухопловна база бр. 11.