Бечиќи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бечиќи
Бечићи
Село
Поглед на Бечиќи од патот Цетиње–Будва
Поглед на Бечиќи од патот ЦетињеБудва
Држава Црна Гора
Општина Будва
Население (2011)
 • Вкупно895
Часовен појасСЕВ (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)СЕЛВ (UTC+2)

Бечиќи (српски: Bečići) — населено место во Црна Гора.

Географски одлики[уреди | уреди извор]

Бечиќи како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Бечиќи се јавува како тема во одредени дела од уметноста и популарната култура, како:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Miodrag Pavlović, Izabrane pesme. Beograd: Rad, 1979, стр. 42-43.