Бет Шеан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бет Шеан
Округ Северен
Управа
хебрејски בֵּית שְׁאָן
(транслит.) Bet Šəʼan
Значење Куќа на спокојот[1]
Се пишува и Bet She'an (официјално)

Beth Shean (неофицијално)

Површина 7,330 dunams (7.33 km2; 2.83 ми)
Основан 6 или 5 мил. п.н.е.(најрана населба)
бронзено доба (канански град)
Мреж. место http://www.bet-shean.org.il
Панорамски поглед кон Бет Шеан

Бет Шеан или Бејт Шеан (хебрејски: בֵּית שְׁאָן Beth Šəān) — град во Северниот округ во Израел. Денес овој град е значаен трговски и културен центар во долината, а градот има и историско значење. Имено, Бет Шеан е местото на битката на Израилците против Филестинците,[2], а за време римскиот период бил значан град на Декаполис, лига на пагански градови. Рушевините од древниот град денес се заштитени пок капата на Националниот парк Бет Шеан.

Географија[уреди | уреди извор]

Бет Шеан има значајна географска положба, воглавно поради спојот на долината на реката Јордан и Изреелската долина, што пак дава контрола на пристапот до реката Јордан и во внатрешноста.

Градот има вкупна површина од 7 км2, а северно од градот се наоѓа националниот парк. Градот има население од скоро 20.000 жители.[3]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според Статистичкото биро на Израел, општината има 18,464 на крајот на 2019 година. Според податоците од 2005 година, градот имал 99,5% Евреи, а остатокот било неарапско население.[4]

Economy[уреди | уреди извор]

Бет Шеан е центар на производството и одгледувањето на памук. Покрај тоа развиена е и текстилната индустрија.[5] Древниот град е значајно туристичко место.[6]

Образование[уреди | уреди извор]

Според Статистичкото биро, во градот има 16 училишта со 3809 ученици.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Градот е збратимен со:

Историски фотографии[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Shahin, Mariam (2005). Palestine: A Guide. Interlink Books. стр. 159–165. ISBN 1-56656-557-X.
 2. Was King Saul Impaled on the Wall of Beth Shean?
 3. Nefesh B'Nefesh Profiles: Beit She'an
 4. „Local Authorities in Israel 2005, Publication #1295 – Municipality Profiles — Beit She'an“ (PDF) (хебрејски). Israel Central Bureau of Statistics. Посетено на 2008-07-05.
 5. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Britannica.
 6. „Israeli archaeologists unearthing treasures of a long lost city“. The New York Times.
 7. „Cleveland Sister City Partnerships“. Encyclopedia of Cleveland History (Case Western Reserve University). Посетено на 2019-05-27.

Литература[уреди | уреди извор]

 • Shahin, Mariam (2005). Palestine: A Guide. Interlink Books. стр. 159–165. ISBN 1-56656-557-X.
 • Sharon, Moshe (1999). Corpus Inscriptionum Arabicarum Palaestinae, B-C. 2. Brill. ISBN 90-04-11083-6. (see p.195 ff)
 • Strange, le, Guy (1890). Palestine Under the Moslems: A Description of Syria and the Holy Land from A.D. 650 to 1500. Committee of the Palestine Exploration Fund.
 • Tsafrir, Yoram and Foerster, Gideon: "“Nysa-Scythopolis – A New Inscription and the Titles of the City on its Coins", The Israel Numismatic Journal. Vol. 9, 1986–7, pp. 53–58.
 • Tsafrir, Yoram and Foerster, Gideon: "Bet Shean Excavation Project – 1988/1989", Excavations and Surveys in Israel 1989/1990. Volume 9. Israel Antiquities Authority. Numbers 94–95. Jerusalem 1989/1990, pp. 120–128.
 • Tsafrir, Yoram and Foerster, Gideon: "From Scythopolis to Baisān: Changes in the perception of the city of Bet Shean during the Byzantine and Arab Eras", Cathedra. For the History of Eretz Israel and its Yishuv, 64. Yad Izhak Ben-Zvi. Jerusalem, July 1992 (in Hebrew).
 • Tsafrir, Yoram and Foerster, Gideon: "The Dating of the 'Earthquake of the Sabbatical Year of 749 C. E.' in Palestine", Bulletin of the School of Oriental and African Studies of London. Vol. LV, Part 2. London 1992, pp. 231–235.
 • Tsafrir, Yoram and Foerster, Gideon: "Urbanism at Scythopolis-Bet Shean in the Fourth to Seventh Centuries", Dumbarton Oaks Papers. Dumbarton Oaks Research Library and Collection. Number Fifty-One, 1997. pp. 85–146.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]