Бет Доерти

Од Википедија — слободната енциклопедија
Доерти на студентскиот протест на 24 мај 2019 година

Бет Доерти (англиски: Beth Doherty) — ирска активистка за климата. Следбеник на климатскиот активист Грета Тунберг, Доерти е член на Fridays for Future. Почнувајќи од 15-годишна возраст, Доерти ја подигнала свеста за напорите за борба против климатските промени.

Климатски активизам[уреди | уреди извор]

На 6 март 2019 година, како дел од група поканети студенти, Доерти им се обратила на членовите на Комитетот за климатски активности на Ореахтас, пред закажаните студентски протести во следните недели, на кои биле претставени шест барања за климатски активности.[1][2] Во март 2019 година, Доерти се појавила на The Late Late Show заедно со неколку други младински активисти за климата. За време на училишниот штрајк на 15 март за климата во 2019 година, Доерти се обратила пред толпата од над 11.000 на штрајкот во Даблин, во кој ја критикувала владата за недоволна акција за климатските промени и го обвинила министерот за климатски активности и животна средина Ричард Брутон за користење на митинг како фото оп.[3][4]

Доерти напишала дела за TheJournal.ie за неуспехот на ирската влада да ги исполни своите цели за климата во 2020 година.[5] Дополнително, таа работела со Градскиот совет на Даблин на новиот климатски план на советот. Во април 2019 година, Доерти се појавила на ‘‘Гласно и јасно! Младински поглед на настанот за климата‚‚ во канцеларијата на Европскиот парламент со неколку кандидати за европратеници во Даблин да зборуваат за подобра климатска политика.[6] Доерти повторно им се обратила на демонстрантите за климата во Даблин за време на вториот штрајк на 24 мај 2019 година [7]

Во мај 2019 година Доерти им се обратила на националната конференција ИДЕА за причините за штрајкувачкото движење.[8] Доерти, исто така, работела како главен организатор на третиот голем училиштен штрајк на 21 јуни 2019 година, заедно со двата други големи штрајкови и митинг за ирското прогласување на климатска вонредна состојба на 4 мај 2019 година. Во август 2019 година, Доерти ја претставувала Ирска на самитот „Петок за иднината“ во Лозана, Швајцарија, заедно со 13 други учесници.

Во ноември 2019 година, Доерти била еден од 157-те делегати на Младинското собрание на RTE за климата во Даил Ериан.[9] Нејзиниот предлог, кој се однесува на нивоа на даночен систем за емисиите на корпорациите, бил изгласан за декларацијата на Младинското собрание како еден од 10-те предлози.[10]  Таа подоцна ја претставила декларацијата на претседателот на Генералното собрание на ОН, Тијани Мухамед-Банде, заедно со писателите на деветте други предлози. Подоцна истата недела, Доерти, исто така, се состанала и одржала говор пред претседателот заедно со ирските младински делегати на ОН. Исто така во ноември, Доерти работела како организатор на штрајкот во Даблин на 29 ноември, во тандем со меѓународно координиран штрајк.  Од 2020-2021 година, Доерти била офицер за одржливост на Ирската студентска унија од второ ниво.

Покрај нејзините напори во климатскиот активизам, Доерти е голема финалистка на Националниот натпревар за дебати за јуниори Matheson,[11]  и е член на Европскиот младински парламент Ирска и ќе ја претставува Ирска на одложената 92. меѓународна сесија на Европскиот младински парламент што ќе се одржи во Милано .[се бара извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Chaos, Stop Climate (30 September 2017). „Students Demand Immediate Action on Climate Change“. Stop Climate Chaos. Посетено на 10 June 2019.
 2. foeireland (6 March 2019). „Beth from School Strike 4 Climate speaks to members of the Irish parliament about climate action“. YouTube. Посетено на 10 June 2019.
 3. „Thousands of students in Ireland join international climate change protests“. Irishtimes.com. Посетено на 10 June 2019.
 4. „Irish student's strike with others around the world over climate change“. The College View. 20 March 2019. Архивирано од изворникот на 25 August 2019. Посетено на 10 June 2019.
 5. Doherty, Beth. „Opinion: You say you love your children - so why are you stealing our futures?“. TheJournal.ie. Посетено на 10 June 2019.
 6. „Irish youth tell MEP candidates to act on climate“. 10 April 2019. Архивирано од изворникот на 2021-04-17. Посетено на 2021-11-15.
 7. „Student protest calls on Government to take radical action on climate crisis“. Irishtimes.com. Посетено на 10 June 2019.
 8. Murphy, Colin. „We're at a crucial moment for our climate - just ask any teen | BusinessPost.ie“. Businesspost.ie. Посетено на 2019-07-14.
 9. „Youth Assembly Delegates“. Rte.ie.
 10. „Youth Assembly recommendations on climate announced“. Rte.ie. 13 November 2019.
 11. „Debating Memes for Cork Teens on Instagram: "In case anybody has not received the tab of results from the Munster Junior Matheson Final in Dublin last month, here it is.…". Instagram. Посетено на 10 June 2019.