Бетахистин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бетахистин
Betahistine.svg
Betahistine ball-and-stick.png
Систематско (IUPAC)
N-methyl-2-(pyridin-2-yl)ethanamine
Клинички податоци
Заштитени имињаБетасерк, Урутал
AHFS/Drugs.comInternational Drug Names
Начин на издавање
  • UK: POM (само на рецепт)
  • (Само со рецепт)
Начин на
примена
Oral
Фармакокинетички податоци
Врзување за белковинитеVery low
МетаболизамTo 2-(2-aminoethyl)pyridine and 2-pyridylacetic acid
Полувреме на елиминација3–4 часа
ЕкскрецијаРенална
Идентификатори
CAS-број5638-76-6 Yes check.svgОк
ATC кодN07CA01
PubChemCID: 2366
DrugBankDB06698 Yes check.svgОк
ChemSpider2276 Yes check.svgОк
UNIIX32KK4201D Yes check.svgОк
KEGGD07522 Yes check.svgОк
ChEBICHEBI:35677 Yes check.svgОк
ChEMBLCHEMBL24441 Yes check.svgОк
Хемиски податоци
ФормулаC8H12N2
Моларна маса136,20 g·mol−1
  (verify)

Бетахистинот е лек против вртоглавица. Често се препишува за нарушувања на рамнотежата или за симптоми на вртоглавица поврзани со Мениерова болест.

Првпат е регистриран во Европа во 1970 за третман на Мениерова болест.