Прејди на содржината

Бесното куче и Глорија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Бесното куче и Глорија (англиски: Mad Dog and Glory) е американски филм од 1993 година, во режија на Џон Мек Нотон. Главните улоги ги толкуваат: Роберт Де Ниро, Ума Турман и Бил Мари.

Содржина

[уреди | уреди извор]

Вејн Доби (го игра де Ниро) е срамежлив полициски фотограф кој очајнички сака да стане уметник. Еднаш, тој спречува грабеж и му го спасува животот на мафијашкиот шеф Френк Мило (го игра Мари), која пак ака да стане комичар. Во знак на благодарност, Мило сака да стане пријател со Доби и му ја доделува девојката „Глори“ (ја игра Турман). Така, Доби се наоѓа во незгодна состојба, зашто не сака да биде виден во друштво со мафијашкиот шеф, а истовремено не знае како да се справи со „Глори“.[1] [2]

  1. Антена, број 878, 24.4.2015, стр. 25.
  2. „Бесното куче и Глорија“, Антена, број 884, 5.6.2015, стр. 26.