Бесермани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Податотека:Веѕ-people.JPG
Припадничка на Бесерманскиот народ облечена во традиционална облека

Бесермани (рус. бесермяне,удм. бесерманъёс) се угрофински народ, кој претежно живее во Русија, односно во автономнната република Удмуртија. Според пописот во 1926 година имало околу 100.000 бесермани, но според последниот попис во 2002 во цела Русија има само 3.122. Тие живеат во северно-западните региони на Удмуртија, односно во дистриктите Јукаменское, Глазов, Балезино и Јар. Нивниот јазик е дијалект на удмуртскиот јазик со голем број на турцизми. Најголемата разлика со Удмуртите е тоа што во периодот на големото татарско влијание се исламизирале.

Види уште[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]