Беседилас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Беседилас
Поглед кон Беседилас
Поглед кон Беседилас
Знаме на БеседиласАмблем на Беседилас
Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаБеседилас
Површина
 • Вкупна19 км2 (7 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно96[1]
 • Густина7,7/км2 (200/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Беседилас — општина која се наоѓа во покраината Авила, во автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт