Берџеџи (остров)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Берџеџи
Географија
МестоЛигурско Море
Координати44°14′04″ N; 8°26′42″ E / 44.234391° N; 8.444915° E / 44.234391; 8.444915Координати: 44°14′04″ N; 8°26′42″ E / 44.234391° N; 8.444915° E / 44.234391; 8.444915
Површина0,08 км2
Највисоко издигнување53 м
Управување
Italy
РегионЛигурија
ПровинцијаСавона
КомунаБерџеџи
Демографија
Население0
Поглед кон островот

Берџеџи — остров кој се наоѓа во Лигурското Море покрај брегот во близина на селото Берџеџи во провинцијата Савона, Лигурија, Италија.

Географија[уреди | уреди извор]

Островот зафаќа површина од околу 8 хектари[1], а највисоката точка е 53 метри. Пунта Предани, е само на неколку стотици метри од островот[2].

Историја[уреди | уреди извор]

Островот според пронајдените докјази, имал протоисториска населба направерна од страна на Лигурите. На врвот од островот има часовна кула и остатоци од црква од 4 век посветена на Свети Евгениј[3].

Во 992 година епископот на Савона основал манастир на островот, исто така посветен на светителот, кој подоцна бил дониран на монасите на Леринс. Урнатините на манастирот се уште се видливи на островот.

Заштита на природата[уреди | уреди извор]

Островот со околната морска област е заштитен како Riserva naturale regionale di Bergeggi, основана во 1985 година[4]. Островот исто така е вклучен во СИЦ (код IT1323202).[5].

Извори[уреди | уреди извор]

  • Leali Rizzi, Tina. Penco, Adriano. Liguria in blu - Guida alle immersioni subacquee da Ventimiglia a La spezia. Le Mani-Microart'S, 2001. ISBN 88-8012-179-0.
  • A.Maestri. Il culto di San Colombano in Italia. Archivio storico di Lodi. 1939 e segg.
  • Archivum Bobiense Rivista annuale degli Archivi storici Bobiensi (1979–2008). Bobbio
  • Mons. Antonio Giustiniani Annali della Repubblica di Genova Terza Edizione Genovese Vol.1 1854. Genova.
  • Attilio Zuccagni-Orlandini Corografia fisica, storica e statistica dell'Italia e delle sue Isole Volume Duodecimo. 1842. Firenze.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Parchi naturali di montagna, di pianura, di mare, Giuseppe A. Staluppi et al., Grafo, 1994
  2. Carta turistica ed escursionistica - Provincia di Savona 1:50.000 map; publisher: Provincia di Savona
  3. Atti e memorie della Società savonese di storia patria, Società savonese di storia patria; 1974, see books.google.it
  4. „Dettaglio del servizio: Leggi regionali storiche - servizi online - Regione Liguria - sito ufficiale | Istituzione della riserva naturale regionale di Bergeggi“. regione.liguria.it. Архивирано од изворникот на 2008-04-06. Посетено на 2015-08-28.
  5. Bollettino Ufficiale Regione Liguria nr.13 of 15-7-2009; the Ligurian SIC list is on-line at lrv.regione.liguria.it Archived 2016-03-05 at the Wayback Machine (access: August 2015)