Берха

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Берџа (Алмерија))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Берја
Знаме на Берја
Знаме
Координати: 36°51′ СГШ 2°57′ ЗГД / 
Земја  Шпанија
Покраина Андалузија
Провинција Алмерија
Управа
 • Градоначалник Антонио Торес Лопез
Површина
 • Вкупна 218 km2 (84,2 sq mi)
Надм. вис. 335 m (1.106 ft)
Население (2005)
 • Вкупно 14.249
 • Густина 65,4/km2 (169,3/sq mi)
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Берха е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Берха помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

13,317

13,279 13,331 13,405 13,670 13,924 14,249

Надворешни врски[уреди | уреди извор]