Бершка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бершка
OснованаАприл 1998
СедиштеАртејхо (Покраина Коруња), Шпанија, Шпанија
Опслужувано
подрачје
Низ цел свет
ПроизводиОблека
Приходи1,251 милијарди евра (2017)[1]
Матично
претпријатие
Inditex
Одделенија
  • Bershka Diseño
  • Berksha Logística
Порталbershka.com

Бершка (шпански: Bershka) е компанија која врши малопродажба на облека. Дел е од шпанската група Индитекс (која во сопственост исто така ги има брендовите Зара, Масимо дути, Пул ен бер, Ојшо, Утеркве, Страдивариус и Зара хоум).[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Компанијата е основана во април 1998 година како нов дуќан и моден концепт, чиј цел бил младиот пазар. Сега има преку 1000 подружници во повеќе од 71 земја ширум светот. Продажбата која ја врши Бершка претставува 10% од групата Индитекс.[3]

На 6 септември 2011 година, компанијата (покрај своите сестрински брендови) покренала онлајн продажба во следниве земји: Франција, Германија, Грција, Полска, Италија, Ирска, Холандија, Португалија, Шпанија, Кина, Летонија и Обединето Кралство.[4]

Галерија[уреди | уреди извор]

Подружници[уреди | уреди извор]

Бројот на подружници на дуќани на Бершка во секоја земја или регион е даден подолу.[5]

Африка

Америка

Азија

Европа

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. ecommercedb. „WGeneral Information about Bershka company 2018“, 2018.
  2. Bershka
  3. „Catalog“. Архивирано од изворникот на 13. 4. 2015. конс. 14. 3. 2019.  Unknown parameter |url-status= ignored (помош);
  4. www.bershka.com
  5. „Presencia internacional - inditex.com“. Архивирано од изворникот на 19. 4. 2016. конс. 9. 9. 2015.  Unknown parameter |url-status= ignored (помош);