Берсел

Координати: 51°57′20″N 10°45′37″E / 51.95556° СГШ; 10.76028° ИГД / 51.95556; 10.76028
Од Википедија — слободната енциклопедија
Берсел
Дел во Остервик
Поглед кон Берсел
Поглед кон Берсел
Поглед кон Берсел
Грб на Берсел
Берсел во рамките на Германија
Берсел
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Град Остервик
Основни податоци
Површина 12 км2
Надм. височина 140 м
Население 736  (31 декември 2006)
 - Густина 61 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 38835
Повик. бр. 039421
Портал www.osterwieck-fallstein.de
Местоположбата на Берсел во рамките на округот Харц
Местоположбата на Берсел во рамките на округот Харц
Местоположбата на Берсел во рамките на округот Харц
Координати 51°57′20″N 10°45′37″E / 51.95556° СГШ; 10.76028° ИГД / 51.95556; 10.76028

Берсел (германски: Berßel) — село и поранешна општина во округот Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Остервик.