Бернхард и Хила Бехер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Бернхард „Бернд“ Бехер (германски: Bernhard "Bernd" Becher; 20 август 1931 - 22 јуни 2007), и Хила Вобесер Бехер (Hilla Wobeser Becher; 2 септември 1934 - 10 октомври 2015), [1] биле германски концептуални уметници и фотографи кои работеле како дуо при соработката. Тие се најдобро познати по нивната широка серија на фотографски слики или типологии, на индустриски објекти и структури, често организирани во мрежи. Како основачи на она што е познато како "училиште Бехер" или "Дизелдорфска школа", тие влијаеле на генерации документарни фотографи и уметници. [2] Тие добија наградата Еразмус и наградата Хаселблад .

Колекции[уреди | уреди извор]

Работата на Бекерите се одржувало во следните јавни колекции:

 • Тејт Галерија, Лондон. [3]
 • Музеј на современа уметност, Њујорк. [4]
 • Музеј Гугенхајм, Њујорк. [5]
 • Митрополитен музеј на уметност, Њујорк. [6]
 • Гети музеј, Лос Анџелес. [7]
 • Музеј на модерната уметност во Сан Франциско, Сан Франциско. [8]
 • Музеј на современа уметност Чикаго, Чикаго. [9]
 • Музеј на модерна уметност во Форт Ворт, Форт Ворт. [10]

Награди[уреди | уреди извор]

 • 1985: Награда за култура од Германското друштво за фотографија (DGPh) [11]
 • 2002: наградата Еразмус доделена на Бејкерс за признавање на нивните улоги како професори во Кунстаккадем Дизелдорф . [12]
 • 2004: награда Хаселблад од Фондацијата Хаселблад доделена на Бечерс.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Laurent, Olivier (13 October 2015). „In Memoriam: Hilla Becher (1934-2015)“. Time. Архивирано од изворникот на 26 March 2017. конс. 13 October 2015. 
 2. https://www.artsy.net/gene/dusseldorf-school-of-photography
 3. „Bernd Becher and Hilla Becher 1931–2007, 1934–2015“. Tate. конс. 23 October 2015. 
 4. „Hilla Becher, German, 1934–2015“. Museum of Modern Art. конс. 23 October 2015. 
 5. „Bernd and Hilla Becher Bernd Becher, b. 1931, Siegen district, Germany; d. 2007, Rostock, Germany; Hilla Becher, b. 1934, Potsdam, Germany“. The Guggenheim Museums and Foundation. конс. 26 March 2017. 
 6. „The Collection Online -- Bernd and Hilla Becher“. Metropolitan Museum of Art Online Collection. конс. 23 October 2015. 
 7. „Bernd and Hilla Becher“. J. Paul Getty Museum. Архивирано од изворникот на 26 March 2017. конс. 23 October 2015. 
 8. „Bernd and Hilla Becher 1959“. San Francisco Museum of Modern Art. конс. 26 March 2017. 
 9. „Bernd and Hilla Becher (German, 1931–2007, and German, b. 1934)“. Museum of Contemporary Art Chicago. конс. 23 October 2015. 
 10. „The Modern“. Modern Art Museum of Fort Worth. конс. 23 October 2015. 
 11. "The Cultural Award of the Deutsche Gesellschaft für Photographie (DGPh)". Deutsche Gesellschaft für Photographie e.V.. Accessed 7 March 2017.
 12. „Bernd and Hilla Becher 2002“. Praemium Erasmianum Foundation. конс. 26 March 2017. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]