Бернеке

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бернеке
Место во Бланкенбург на Харц
Бернеке во рамките на Германија
Бернеке
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Град Бланкенбург на Харц
Основни податоци
Површина 15 км2
Надм. височина 210 м
Население 594  (31 декември 2006)
 - Густина 40 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 38889
Повик. бр. 03944
Портал www.blankenburg.de
Координати 51°49′15″N 11°01′50″E / 51.82083° СГШ; 11.03056° ИГД / 51.82083; 11.03056Координати: 51°49′15″N 11°01′50″E / 51.82083° СГШ; 11.03056° ИГД / 51.82083; 11.03056

Бернеке (германски: Börnecke) — село во градскиот округ Бланкенбург (Харц) во северниот дел на Харц во централниот германски округ Харц во Саксонија-Анхалт.