Бернард Маламуд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бернард Маламуд

Бернард Маламуд (1914-1986) - американски писател со еврејско потекло.

Животопис[уреди | уреди извор]

Творештво[уреди | уреди извор]

Заедно со Филип Рот и Сол Белоу, Маламуд е еден од најголемите американски писатели со еврејско потекло. Тој е познат по своите романи и кратки раскази во кои го опишува животот на Евреите во гетата на големите градови, со осврт на тензијата во односите со другите жители, особено прикажани низ ликот на т.н. „шлемил“. За својот романПоправач“ ја добил Пулицеровата награда.[1]

Библиографија[уреди | уреди извор]

Најважни дела на Маламуд се:[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Riba, patka, vodozemac: Priče o životinjama (Priredila Ljubica Arsić). Beograd: Laguna, 2014, стр. 158.