Прејди на содржината

Бернам Торп

Координати: 52°56′10″N 0°45′36″E / 52.936° СГШ; 0.760° ИГД / 52.936; 0.760
Од Википедија — слободната енциклопедија
52°56′10″N 0°45′36″E / 52.936° СГШ; 0.760° ИГД / 52.936; 0.760
Бернам Торп
Burnham Thorpe

Црквата на Сите Светители во Бернам Торп
[[file:Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/United Kingdom" does not exist|240px|Бернам Торп во рамките на Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/United Kingdom" does not exist]]
Бернам Торп

Бернам Торп во рамките на Обединетото Кралство
Површина  9.56 km2 (3.69 ми)
Население 168 
    - Густина  18/км2 (47/sq mi)
Мреж. реф. TF855412
Округ Кингс Лин и Западен Норфолк
Ширска грофовија Норфолк
Регион
Земја Англија
Суверена држава Обединето Кралство
Пошт. град KING'S LYNN
Поштенска област PE31
Повикувачки број 01328
Полиција  
Пожарна  
Итна помош  
ЕУ парламент
Брит. парламент Северозападен Норфолк
Список на места: ОК • Англија •

Бернам Торп (англ. Burnham Thorpe) е селце во околијата крај реката Берн близу крајбрежјето на Норфолк во Англија. Познато е како родно место на прочуениот вицеадмирал Хорацио Нелсон, победник во Битката кај Трафалгар, и еден од најголемите британски херои. Татко му Едмунд Нелсон служел како ректор (парох) на црквата во Бернам Торп.[1]

Родната куќа на Нелсон била урната по смртта на татко му, а на нејзино место била изградена парохијата (ректоријата). Овој објект стои и денес, заедно со црквата каде што служел татко му. Местото кајшто стоела поранешната ректорија е обележано со табла.[2]

Главната крчма во селото е изградена во 1637 г. и се нарекувала The Plough („Плуг“) сè до 1798 г. кога е преименувана во The Lord Nelson („Лордот Нелсон“) во чест на неговата победа во Битката кај Абукир (Битката кај Нил). Пред да отплови, тука Нелсон одржил гозба за селаните. Крчмата постои и ден денес.[3]

Познати личности[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Црква „Сите Светители“ - Бернам Торп (англиски)
  2. „Бернам Торп“. norfolkcoast.co.uk. Архивирано од изворникот на 2007-09-27. Посетено на 2010-04-11. (англиски)
  3. „„Лордот Нелсон" во Бернам Торп“. Архивирано од изворникот на 2010-04-05. Посетено на 2010-04-11. (англиски)

Поврзано[уреди | уреди извор]