Беркиал де Запардиел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Беркиал де Запардиел
Поглед на Бекиал Де Запардиел
Поглед на Бекиал Де Запардиел

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаБеркиал де Запардиел
Површина
 • Вкупна17 км2 (7 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно199[1]
 • Густина15,6/км2 (400/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Беркиал де Запардиел — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт


Координати: 41°03′N 4°58′W / 41.050° СГШ; 4.967° ЗГД / 41.050; -4.967