Прејди на содржината

Берит Бом

Од Википедија — слободната енциклопедија
Берит Бом
Роден(а)август 23, 1932(1932-08-23)
Стокхолм, Шведска
Починал(а)мај 14, 2020(2020-05-14)
Националностшвеѓанка
ЗанимањеСоло пејачка, Оперска Пејачка, Глумица

Марија Кристина Берит Бом (23 август 1932 - 14 мај 2020 година)[1][2] — шведска оперска пејачка и театарска глумица. Во тинејџерските години учествувала во шоу за таленти во Брома и ја изведувала песната „Четиринаесет години, мислам дека бев“.[3] По извесно време во младинскиот циркус Фурувикс, таа дошла во Оскарстертер во Стокхолм, а потоа работела во Стора Театерн во Гетеборг.[4] Меѓу нејзините попознати театарски улоги биле Цардасфурстинан во „Убава Хелена“.[5] Таа исто така настапила во Фолкспор во Виена, Австрија.

Бом починала на 14 мај 2020 година на 87-годишна возраст.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Operettstjärnan Berith Bohm har avlidit“. 21 May 2020. Посетено на 21 May 2020.
  2. https://www.svd.se/dodsannonser#/Case/652373
  3. „Prima liv för en primadonna“. mitti.se. Архивирано од изворникот на 2018-04-05. Посетено на 4 April 2018.
  4. „Fullträff med Bohm om Lilla Helgonet går hem“. Folkbladet. 16 August 2005. Архивирано од изворникот на 2018-04-05. Посетено на 4 April 2018.
  5. "Känslorna föds i sången". Sydsvenskan. Посетено на 4 April 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]