Берил Фаулер

Од Википедија — слободната енциклопедија

Берил Фаулер, родено Мери Берил Менцис (1881 - 1963) била англиски сликар.[1] Нејзините слики во масло често го прикажуваат руралниот живот во Ескдејл, Камбрија во Англија.[2]

Биографија[уреди | уреди извор]

Мери Берил Менцис е родена во 1881 година во Њукасл на Тајн.[1] Нејзиниот татко бил инженер.[1] Таа беше во брак со сликарот и учител Френсис „Френк“ Хју Фаулер (1878–1945) од Рептон.[3][2][4]Таа и нејзиниот сопруг студирале со германскиот уметник Хуберт фон Херкомер во Уметничката школа на Херкомер во Буши, Хертфордшир.[2][4]

Нејзината работа е вклучена во различни музејски збирки, вклучувајќи ги Музејот и уметничката галерија Буши, музејот и библиотеката Армит, музејот Бикон во Вајтхавен и уметничката галерија Лејнг.[5]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Список на музеи во Камбрија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „FOWLER Beryl 1880-1963“. Artist Biographies UK. Посетено на 2021-01-29.
  2. 2,0 2,1 2,2 Harland, Gail (2016-06-15). Snowdrop (англиски). Reaktion Books. стр. 99. ISBN 978-1-78023-628-5.
  3. „FOWLER Frank 1879-1945“. Artist Biographies UK. Архивирано од изворникот на 2021-02-03. Посетено на 2021-01-29.
  4. 4,0 4,1 „Bushey Artists“. Bushey Museum & Art Gallery. Архивирано од изворникот на 2020-09-24.
  5. „Fowler, Beryl, 1881–1963 | Art UK“. artuk.org (англиски). Архивирано од изворникот на 2021-02-03. Посетено на 2021-01-29.