Берде (округ во Азербејџан)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Берде
Азербејџан со Берде
Население (1999): 129.600
Површина (км2): 960
Повик. бр.: 110
Пошт. бр.: AZ0900
Главен град: Берде

Берде (азерски: Bərdə) — округ во Азербејџан. Административен центар е градот Берде. Во регионот има околу 109 села и население од 129.600 жители.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]