Берде (Германија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Берде
Landkreis Börde
Округ
Грб на Берде Landkreis Börde
Грб
Boerde in S-A.svg
Земја Германија
ПокраинаСаксонија-Анхалт
Адм. цент.Халденслебен
Површина
 • Вкупна2.366 km2 (914 sq mi)
Население (31 декември 2016)[1]
 • Вкупно172.959
 • Густина73/km2 (190/sq mi)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Рег. таб.BK, BÖ, HDL, OC, OK, WMS, WZL
Мреж. местоwww.boerdekreis.de

Берде (германски: Börde) — округ (Kreis) во северозападниот дел на покраината Саксонија-Анхалт, во Германија.

Историја[уреди | уреди извор]

Округот се создал со спојувањето на поранешните окрузи Оре и Берде, како дел од локалната административна реформа во 2007.

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Округот Берде се состои од следниве единици:[2]

Слободни градови Слободни општини
 1. Халденслебен
 2. Ебисфелде-Веферлинген
 3. Ошерслебен
 4. Ванцлебен-Берде
 5. Волмирштет
 1. Барлебен
 2. Хое Берде
 3. Нидере Берде
 4. Зилцетал
Општински заедници со општините
 1. Ангерн
 2. Бургстал
 3. Колбиц
 4. Лојче-Хајнриксберг
 5. Рогец1
 6. Вестхајде
 7. Цилиц
 1. Алтенхаузен
 2. Бендорф
 3. Билстринген
 4. Калферде
 5. Еркслебен
 6. Флехтинген1
 7. Ингерслебен
 1. Ајлслебен1
 2. Харбке
 3. Хетенслебен
 4. Зомерсдорф
 5. Умендорф
 6. Фелпке
 7. Вефенслебен
 1. Ам Гросен Брух
 2. Ауслебен
 3. Гренинген1, 2
 4. Кропенштет2
1седиште на заедницата на општини; 2град;

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Координати: 52°10′N 11°20′E / 52.167°СГШ 11.333°ИГД / 52.167; 11.333