Бергин (Романија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Бергин)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бергин
Општина
Местоположба во округот Алба
Местоположба во округот Алба
Бергин се наоѓа во Романија
Бергин
Местоположба во Романија
Координати: 46°04′ СГШ 23°44′ ИГД / 
Држава  Романија
Округ Алба
Население (2002)[1]
 • Вкупно 2.169
Часовен појас ИВ (UTC+2)
 • Лете (DST) ИЛВ (UTC+3)

Бергин (романски: Berghin, германски: Blutried) е општина, која се наоѓа во округот Алба, Романија и во која живеат 2.169 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (романски) Бергин на Recensământ 2002