Бергбанрегион/Шварцатал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Бергбанрегион/Шварцатал (германски: Bergbahnregion/Schwarzatal) — општинска заедница во округот Залфелд-Рудолштат, во Тирингија, Германија. Седиште на општинската заедница е во Обервајсбах.

Општинската заедница Бергбанрегион/Шварцатал се состои од следниве општини:

  1. Курсдорф
  2. Десбах
  3. Кацхите
  4. Мојзелбах-Шварцмиле
  5. Обервајсбах

Координати: 50°35′N 11°09′E / 50.583° СГШ; 11.150° ИГД / 50.583; 11.150