Бервајлер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Евангелска црква Баервејлер

Бервајлер е заедница во Германија, во Рајнска област-Пфалц.

Вклучено е во областа Бад Кројзнах . Предмет на управување на Бад Собернхајм. Населението е 258 (31 декември 2010 година). Зафаќа површина од 6,11км².

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]